Oznakowanie BHP

Piktogramy oraz znaki wg iso 7010

znaki iso 7010

Piktogramy oraz znaki wg iso 7010

By czuć się bezpiecznie, pracownicy zakładu powinni wiedzieć, kiedy zastosować środki ochrony zbiorowej lub osobistej albo jak uniknąć zagrożenia związanego z pracą na danym stanowisku. Oznakowanie BHP w formie specjalnych znaków i piktogramów daje im taką możliwość. Co warto wiedzieć o tego rodzaju oznaczeniach oraz ich malowaniu? Komu zlecić to zadanie, by mieć pewność ich wieloletniej trwałości?

Piktogramy i znaki ISO 7010 - co warto wiedzieć o tego typu oznakowaniach BHP?

Znaki zgodne z aktualną normą ISO 7010 oraz piktogramy to rodzaj oznakowań BHP i ppoż, które umożliwiają pracownikom bezpieczne poruszanie się po miejscu pracy. Wśród nich wyróżnia się: znaki nakazu, znaki zakazu znaki informacyjne i znaki ostrzegawcze. Znaki te różnią się między sobą kształtami i kolorami, każdy z nich ma jednak to samo zadanie, jakim jest ochrona zdrowia i życia pracowników zakładu.

PN-EN ISO 7010 to najnowsza, międzynarodowa norma, dzięki której wszystkie piktogramy i znaki bezpieczeństwa są zrozumiałe dla pracowników na całym świecie.

W ramach świadczonych przez nas usług wykonujemy:

 • Znaki ochrony pożarowej (ppoż)
  Znaki te mają dwojaką funkcję. Po pierwsze mają uchronić przed zaprószeniem pożaru w miejscu pracy, a po drugie - czytelnie wskazywać miejsca, w których można znaleźć sprzęt gaśniczy w sytuacji pożaru. Piktogramy tego rodzaju składają się zazwyczaj z symboli oraz napisów.
 • Znaki ewakuacyjne
  Piktogramy ewakuacyjne umożliwiają pracownikom zakładu szybką i sprawną ucieczkę z miejsca zagrożenia. Norma mówi, iż powinny one charakteryzować się dobrą widocznością niezależnie od warunków. Znaki mają kolor zielony z białym piktogramem i białą ramką.
 • Znaki ochrony i higieny ewakuacyjnej
  Zadaniem tych piktogramów jest poinformowanie pracownika o potencjalnym zagrożeniu oraz możliwości zastosowania odpowiednich środków ochrony. Ten typ oznakowania bhp obejmuje:
 • znaki zakazu ISO 7010, które wyróżnia okrągły kształt, czerwona obwódka i symbol przekreślenia oraz białe tło z umieszczonym pośrodku symbolem.
 • znaki nakazu ISO 7010 o okrągłym kształcie i białym symbolu umieszczonym na niebieskim tle,
 • znaki informacyjne ISO 7010, które mają kwadratowy kształt i biały symbol umieszczony na zielonym tle,
 • znaki ostrzegawcze ISO 7010, ich charakterystyczną cechą jest trójkątny kształt, żółte tło, a także obwódka i symbol w kolorze czarnym.

Oprócz odgórnie ustalonych norm dotyczących wyglądu piktogramów, ważna jest również ich wielkość. W trosce o bezpieczeństwo pracowników należy ją dostosować do wielkości pomieszczeń tak, aby były doskonale widoczne każdej przebywającej w nich osobie.

Malowanie piktogramów i znaków zgodnych z normami ISO - diabeł tkwi w szczegółach

Jak już wyżej wspomnieliśmy, oznakowania BHP powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia, w którym się znajdują. Warto również zadbać o ich widoczność – zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych. Nasza firma dysponuje w tej kwestii skutecznymi rozwiązaniami, dzięki którym znaki i piktogramy zyskują widoczność również w ciemności, np. w nocy lub po odłączeniu w zakładzie prądu.

Oprócz tego, gdzie są umieszczone i jak są widoczne, bardzo ważne jest również to, jak piktogramy i znaki są wykonane oraz czy są trwałe. W trosce o dobro i zadowolenie Klientów, nasza firma wykonuje oznaczenia z użyciem najwyższej jakości farb, które wykazują wzorową odporność na ścieranie, zabrudzenia oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Do ich wykonania wykorzystujemy również doświadczenie, kwalifikacje i pasję naszych pracowników, którzy wiedzą, co zrobić, aby znaki i piktogramy służyły Ci jak najdłużej. Nasze oznaczenia BHP to niezawodne znaki bezpieczeństwa i ewakuacji, stanowią niezawodną ochronę przed zagrożeniami dla Ciebie i Twoich pracowników. Skorzystaj z naszej oferty i wyposaż swoje miejsce w pracy w najlepsze zabezpieczenia na rynku!